Pevný střed těla je základ pro jakýkoliv sport. Doba výdrží v planku už je dávno pryč. Nejen výzkum poukazuje na to, že klíčovou roli pro funkční střed těla hraje dynamika. Je jedno zda-li děláte gymnastiku, atletiku nebo třeba hokej. V každém sportovním odvětví vykonáváte určitý druh pohybu. A onen tak často zmiňovaný střed těla je třeba mít připravený právě pro pohyb. Má tedy vůbec nějaký význam posilování středu těla v tradičních statických pozicích (různé varianty planků)? Ano má! Naučit se aktivovat správné svaly chce spoustu trpělivosti, cviku a také znalostí. A právě ke správnému nácviku slouží tyto izolované statické cviky. Jakmile máte tohle zvládnuté, můžete postupně začít přecházet k dynamickým pozicím. Samozřejmě, tak jako u všeho ostatního, je i zde třeba vycházet z podstaty daného sportu a respektovat jeho specifika. Zopakuji to ještě jednou – APLIKACE NA DANÝ SPORT JE KLÍČOVÁ – jedině tak maximalizujete výsledný efekt. V opačném případě je vše hra náhody.

Bohužel i dnes, kdy na internetu koluje řada článků o core trainingu, dostupnost kvalifikovaných trenérů je jako dostupnost chleba, tak i v této době vidím jak 90% lidí neumí správně odcvičit ani nejjednodušší variantu planku. Co je smutnější je, že ti dotyční si to ani neuvědomují a nevědomky si zadělávají do budoucna na zdravotní obtíže. Bez kvalifikovaného trenéra se střed těla správně cvičit nenaučíte!

Na videu můžete vidět jednoho z dlouhodobějších klientů, při cvičení cviku střední obtížnosti – TURKISH GET UP. Hlavní cílení tohoto cviku je právě na střed těla.